W tym roku 13 września Ogólnopolska Inauguracja EDD odbędzie się nad Jeziorem Rożnowskim w miejscowości Sienna w gminie Gródek nad Dunajcem w województwie małopolskim. Jej organizatorem jest Fundacja Horyzont360, a współorganizatorami Województwo Małopolskie, Małopolskie Centrum Kultury „Sokół”, Fundacja Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS, Gmina Gródek nad Dunajcem, Gminny Ośrodek Kultury w Gródku nad Dunajcem oraz Hotel Heron sp. z o.o. S.K. Koordynatorem ogólnopolskim Europejskich Dni Dziedzictwa jak co
roku jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.


Jednym z wydarzeń tegorocznej Ogólnopolskiej Inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa 2020, będą Małopolskie Targi Książki – „Dziedzictwo zapisane lokalnie”. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Fundacja Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS.  

Celem wydarzenia jest przybliżenie szerokiej publiczności najnowszych (opublikowanych w latach 2017-2020) małopolskich pozycji wydawniczych, których tematyką jest szeroko pojęte dziedzictwo widziane z perspektywy lokalnej: dziedzictwo zapisane oddolnie tj. przede wszystkim z inicjatywy i przez przedstawicieli społeczności lokalnych – bezpośrednich depozytariuszy dziedzictwa. Założeniem organizatorek wydarzenia jest chęć wyjścia poza dyskurs publikacji naukowych lub popularnonaukowych ale tworzonych w większości przez specjalistów, ekspertów reprezentujących różne dziedziny wiedzy. Wyznając ideę partycypacyjnych podejść do dziedzictwa, według których wszyscy jesteśmy depozytariuszami dziedzictwa (dziedzictwo w działaniu) pragniemy zaprezentować publikacje tworzone przez praktyków działających w swoich własnych regionach: regionalistów, lokalnych liderów, pracowników lokalnych instytucji kultury, twórców, dokumentalistów, archiwistów, animatorów, członków lokalnych organizacji i stowarzyszeń, kolekcjonerów, pasjonatów, zwykłych-niezwykłych mieszkańców. Bardzo często są to przedsięwzięcia tworzone własnym sumptem jako działania prawdziwie obywatelskie. Nie łatwo znaleźć je na półkach księgarni, a przecież to one – obok głównego nurtu bibliografii tzw. fachowej – są wyrazem świadomości i odpowiedzialności za dziedzictwo najbliższe. Ponadto zależy nam na podkreśleniu różnorodności kulturowej dziedzictwa Małopolski dlatego chcemy aby na targach znalazły miejsce również te pozycje, które traktują o dziedzictwie wspólnot mniejszościowych (narodowych, etnicznych, religijnych). W związku z sytuacją w jakiej się obecnie znajdujemy targi przeniosą się w większości do Internetu i przyjmą formę rozmów o książkach z ich autorami, których zapytamy jaka była ich droga do własnego dziedzictwa zapisanego lokalnie.

O dziedzictwie blisko nas/mnie/moim/naszym dziedzictwie, czyli tym, które nas najbardziej dotyczy. Gorąco zapraszamy!

Serdecznie zapraszamy do zaprezentowania swoich pozycji wydawniczych na targach, które będą miały formę przeglądu a nie rankingu. Czekamy zarówno na książki, albumy, pamiętniki, tomiki poezji, katalogi, … tych, którzy często pozostają w cieniu, inicjatorów i twórców to prawdziwi lokalni bohaterzy dziedzictwa.

Napisz do nas:

a.wargowska-dudek@arts-fun.pl

j.dziadowiec-greganic@arts-fun.pl

Wkrótce podamy więcej szczegółów!