Mów mi Isza. Żeńszczyzna: żydowsko-polskie dziedzictwo kobiet to inicjatywa, którą stworzyłyśmy po to, by oddać głos bohaterkom dnia codziennego. Za zadanie postawiłyśmy sobie zwrócenie uwagi na żeńskie postaci w historii i kulturze: Żydówki oraz Polki działające na terenach Wiśniowej, Dobczyc i Myślenic. Wśród obecnych mieszkańców regionu oraz potomków tych, którzy już z niego wyemigrowali, poszukamy opowieści o ich żydowskich i polskich przodkiniach: działaczkach, społeczniczkach, członkiniach kół gospodyń wiejskich, organizacji pozarządowych, zaangażowanych obywatelkach, kobietach twórczych i aktywnych.

Spiszemy historie naszych matek, babek oraz pra, pra, pra…babek. Skolekcjonujemy opowiadania o przedsiębiorczych ciotkach, uzdolnionych kuzynkach i kreatywnych sąsiadkach. Pokażemy i docenimy dokonania mało znanych lub całkiem zapomnianych aktywistek, (wy)twórczyń, a nawet sprawczych społecznie krewnych.

Najbardziej znaczący spadek po naszych przodkiniach to ten, który nosimy w sobie samych. Wspomnienia przechowywane w pamięci i wola działania zapisana w genach – oto, czego szukamy wśród dzisiejszych potomkiń i potomków żydowskich oraz polskich kobiet z Myślenic, Dobczyc oraz Wiśniowej.

Jeśli jesteś jedną/jednym z nich lub jeśli znasz historie mieszkanek tych okolic, zapraszamy do współtworzenia z nami archiwum Żeńszczyzny, które właśnie rozpoczęło swoją działalność.

Wirtualna wstęga na nowootwartej platformie: https://zenszczyzna.arts-fun.pl/ została przecięta, a tym samym prace nad zbiorami archiwalnymi projektu “Mów mi Isza. Żeńszczyzna: żydowsko-polskie dziedzictwo kobiet” – oficjalnie rozpoczęte. Już dziś możecie zobaczyć pierwsze materiały w Otwartym Systemie Archiwizacji na portalu zbioryspoleczne.pl a potem dołączyć do nas w archiwalnej pracy – https://zbioryspoleczne.pl/zbiory/PL_1083_003

Z ogromną chęcią spiszemy Twoje opowieści, opiszemy przyniesione fotografie i memorabilia, zaprosimy na spotkania z kobietami – przodkiniami regionu.

The project was supported by the EVZ Foundation. Projekt jest finansowany dzięki EVZ Foundation.