Od kwietnia br. trwa realizacja projektów w ramach konkursu FIO Małopolska Lokalnie. Dofinansowanie w ramach tegorocznej edycji otrzymało 166 projektów na łączną kwotę 788 000 zł. Konkurs, jak co roku, prowadzony był równolegle w czterech subregionach, koordynowanych przez cztery organizacje: Biuro Inicjatyw Społecznych z Krakowa, Stowarzyszenie Forum Oświatowe z Klucz, Fundację Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS z Myślenic oraz Babiogórskie Stowarzyszenie Zielona Linia ze Stryszawy.FIO Małopolska Lokalnie od trzech lat wspiera młode organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne i samopomocowe poprzez konkurs grantowy na mikrodotacje do 5 000 zł. Środki na realizację projektów pochodzą z rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020, finansowanego z krajowych środków publicznych, a także ze środków Województwa Małopolskiego.

W ramach projektu dla uczestników zostały otwarte dwie ścieżki: młode organizacje pozarządowe mają możliwość aplikowania o środki na rozwój, a co za tym idzie ? wzmacnianie struktur NGO w regionie. Pozyskaną dotację mogą w całości przeznaczyć na podniesienie kompetencji członków, doposażenie lub adaptację lokalu. Z tej możliwości skorzystały 53 organizacje z całej Małopolski. Drugą ścieżką, która jest otwarta dla wszystkich, jest aplikowanie o środki na projekty społeczne. W ramach tej ścieżki mieszkańcy mogą starać się o dotację na działania w swoich społecznościach lokalnych.

W ramach tegorocznej edycji w poszczególnych subregionach Małopolski zostanie zrealizowana następująca liczba projektów:

W subregionie I, którego operatorem jest Biuro Inicjatyw Społecznych, po rozdysponowaniu dostępnych środków finansowych, dofinansowanie otrzymały 44 projekty na łączną kwotę 207 000 zł. Spośród nich 33 projekty zostaną zrealizowane w mieście Kraków, zaś 11 w powiecie wielickim.

W subregionie II, którego operatorem jest Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze,  dofinansowanie otrzymało 39 projektów na sumę 187 000 zł. W poszczególnych powiatach zostanie zrealizowana następująca liczba projektów: krakowski ? 8, olkuski ? 11, oświęcimski ? 8, miechowski ? 2, proszowicki ? 7, dąbrowski ? 2, chrzanowski ? 1.

W subregionie III, którego operatorem jest Fundacja Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS z Myślenic, dofinansowanie otrzymały 43 projekty o łącznej wartości 207 000 zł. W mieście Nowy Sącz zrealizowane zostaną 4 projekty, w powiecie nowosądeckim ? 9, w powiecie limanowskim ? 8, myślenickim ? 12, gorlickim ? 7, brzeskim ? 1 oraz w bocheńskim ? 2.

W subregionie IV, którego operatorem jest Babiogórskie Stowarzyszenie Zielona Linia  dofinansowanie otrzymało 40 projektów na łączną kwotę 187 000 zł. W mieście Tarnów zrealizowane zostaną 2 inicjatywy, w powiecie tarnowskim ? 10, suskim ? 4, wadowickim ? 5, nowotarskim ? 16 oraz w tatrzańskim ? 3.

Wśród najciekawszych projektów, które zostaną zrealizowane w Małopolsce znalazło się wiele nowatorskich pomysłów. Grantobiorcy wykazali się ogromną kreatywnością. Działania podejmowane w ramach tegorocznego konkursu skierowane są do różnych grup odbiorców, m.in. dzieci, młodzieży, dorosłych, młodych matek, seniorów, niepełnosprawnych. Znaczący odsetek stanowią również projekty integracyjne i międzypokoleniowe, zakładające udział rożnych grup. Oto kilka najciekawszych propozycji, które przygotowali aktywni mieszkańcy dla swoich społeczności w ramach konkursu FIO Małopolska Lokalnie.

W subregionie I obejmującym miasto Kraków i powiat wielicki do głosu doszli miejscy aktywiści, którzy promują ogrody społeczne. Członkowie Stowarzyszenia na rzecz “Dworku Białoprądnickiego? w ramach projektu ?Ogród Społeczny Dworku Białoporądnickiego? tworzą wspólną zieloną przestrzeń na terenie zaniedbanego Skweru im. Insurekcji Kościuszkowskiej w dzielnicy Prądnik Biały w Krakowie. Natomiast grupa nieformalna ?Ogród społeczny Poziomkowa Polana? w ramach projektu ?Ogrody w pionie tylko na Poziomie!? tworzy w istniejącym już ogrodzie społecznym zielone ściany zasłaniające blaszane ogrodzenie budowanego obok osiedla. Ponadto, w ramach projektu organizowane są  różnorodne wydarzenia ekologiczno-społeczno-kulturalne tj. warsztaty przyrodniczo-edukacyjne, wykłady oraz pikniki sąsiedzkie angażujące mieszkańców Krakowa.

W Krakowie realizowany jest również projekt ?Mleczne Wsparcie ? projekt promujący karmienie mlekiem mamy?, którego pomysłodawcą jest Fundacja Polekont ? Istota Przywiązania. Jest to inicjatywa zakładająca promowanie karmienia piersią jako najlepszej metody żywienia małych dzieci oraz wspierania kobiet uczestniczących w projekcie w rozpoczęciu i kontynuowaniu karmienia naturalnego.

Smaczna Grupa Działania z Wieliczki zrealizuje projekt ?Czy Cukier Krzepi??.  Pierwszym działaniem będzie konkurs w wyniku którego dzieci ze szkół podstawowych z terenu Wieliczki dowiedzą się gdzie ?czai? się cukier i staną się jego detektywami. Nagrodą w konkursie jest udział w warsztatach pt. ?Czy cukier krzepi?, na których dzieci dowiedzą się o innych naturalnych słodach, same przygotują słodycze bez cukru oraz zabiorą ze sobą inspirujące przepisy i informacje, gdzie szukać więcej takich pomysłów.

W subregionie II administrowanym przez Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze aktywni mieszkańcy zaplanowali m.in. projekt pt. ?Legenda szyta na miarę ? oświęcimska legenda XXI wieku? realizowany przez grupę nieformalną Klub Filmowy ROF ? Rozmowy o Filmie. W ramach projektu odbywają się warsztaty o tematyce historycznej i filmowej. Młodzież zaangażowana w projekt bierze udział w spacerach  po mieście, poznaje jego historię oraz legendy z nim związane. Wraz z lokalną pisarką uczestnicy przełożyli jedną z legend na język współczesny. Powstała w ten sposób legenda stała się punktem wyjścia do realizacji warsztatów filmowych, na których uczestnicy nakręcą oświęcimską legendę XXI wieku.

W Nowym Brzesku nieformalna Grupa Trio realizuje projekt ?Kreatywny zakątek?. W ramach projektu odbywają się warsztaty rękodzieła artystycznego, podczas których uczestnicy poznają tajniki tworzenia biżuterii, ozdabiania przedmiotów techniką decoupage, tworzenia kartek okolicznościowych techniką scrapbookingu, wykonania albumów oraz filcowania na sucho i mokro..

Kolejnym ciekawym projektem z subregionu II jest ?Pudełko Czasu ? kobiecy projekt międzypokoleniowy? realizowany przez grupę ART – Aktywnie, Rozwojowo, Twórczo. Skierowany jest on do kobiet z powiatu oświęcimskiego. Inicjatywa ma charakter międzypokoleniowy, zatem do udziału w projekcie zaproszono pary kobiece składające się z matki i córki, babci i wnuczki lub sióstr. Uczestniczki poznają różne metody plastyczne oraz wezmą udział w warsztatach rozwojowych, które pomogą im poznać własny potencjał oraz przyjrzeć się swojej kobiecości. Panię będą uczestniczyć również w spacerze twórczym, warsztatach genealogicznych, gawędziarskich oraz kreatywnego wyrażania myśli i idei. Podczas cyklu warsztatów każda z par uczestniczek stworzy swoje ?pudełko czasu?, w który znajdzie się: mapa marzeń, drzewo genealogiczne, wspólne zdjęcie uczestniczek w samodzielnie wykonanej ramce, historia uczestniczek napisana na własnoręcznie zrobionej papeterii oraz zdjęcia ważnych dla nich miejsc.

W subregionie III, którego operatorem jest Fundacja ARTS grupa Rozbiegane Dobczyce z projektem ?Mali Maratończycy? organizuje dla dzieci szereg zajęć, propagujących zdrowy, sportowy tryb życia. W ramach projektu odbędą się między innymi treningi biegowe, spotkania z profesjonalnymi biegaczami, warsztaty zdrowego odżywiania oraz pierwszej pomocy. Dzieci uczestniczą w różnych imprezach biegowych oraz uczą się zasad fair play w sporcie. Finałem projektu będzie ?Święto biegania?.

Grupa nieformalna Kobylanka zrealizuje projekt ?Kudłaci DOGtorzy? w ramach którego dzieci niepełnosprawne, uczęszczających do Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Kobylance będą uczestniczyć w cyklu zajęć z dogoterapii, z uwzględnieniem zajęć edukacyjnych, ruchowych, spotkań i zabawy z psem.

Stowarzyszenie ADSUM z projektem ?Lachowski most międzypokoleniowy 2016? zorganizowała szereg atrakcji dla mieszkańców gminy Podegrodzie. W ramach projektu odbył się pokaz filmu ?Światłoczuły? o W. Migaczu. Organizatorzy realizują również warsztaty: ze skanowania i obróbki zdjęć; zabawkarskie; z układania bukietów na święto Matki Boskiej Zielnej oraz warsztat zatytułowany ?Fotografia z dawnych lat?. Ponadto w ramach projektu odbędą się interaktywne wykłady ?Dzień z życia dziecka na lachowskiej wsi? oraz ?Zwyczaje i obrzędowość rodzinna na podegrodzkiej wsi?.

W subregionie IV Stowarzyszenie Jamna dla Pokoleń zrealizuje projekt ?Rodzinne wędrówki w Jamnej?. Będzie to rodzaj warsztatów dla dzieci i dorosłych z powiatu tarnowskiego w czasie których uczestnicy zdobędą wiedzę krajoznawczą i prozdrowotną, edukację związaną z dziedzictwem przyrodniczym, kulturowym i historycznym miejsca oraz poprawią umiejętność wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Grupa Aktywna Bielanka zrealizuje projekt ?Zdrowa integracja mieszkańców Bielanki?.  Działania skierowane są do mieszkańców miejscowości Bielanka  gminie Raba Wyżna i zakładają cykl zajęć na temat zdrowego odżywiania, obejmujące wykład i warsztaty kulinarne. Ponadto podczas imprezy lokalnej zostanie zorganizowany pokaz zdrowych produktów.

W ramach projekty ?Tu rodzą się nasze pasje? Pracownia Orange organizuje w gminie Skrzyszów ciekawe zajęcia dla dzieci. W ramach projektu odbywają się zajęcia manualne, warsztaty kuglarskie, pokaz pierwszej pomocy a także zajęcia rekreacyjno-sportowe.

To oczywiście tylko nieliczne ze 166 projektów, które zostaną zrealizowane w całej Małopolsce dzięki dofinansowaniu z FIO Małopolska Lokalnie oraz Województwa Małopolskiego. Jeśli chcecie zobaczyć więcej zapraszamy do śledzenia strony www.malopolskaloklanie.pl oraz naszego fanpage?a na Facebooku https://www.facebook.com/malopolskalokalnie/.

logotypy fio