- Biotop Bike Park- największy tor rowerowy w Europie
W 2013 roku w głowach Myślenicach miłośników dwóch kółek powstał pomysł budowy największego toru rowerowego w Europie. Zapaleńcy pracą własnych rąk postanowili stworzyć miejsce, na którym można uprawiać aż 7 na 10 sportów należących do dyscypliny kolarstwa górskiego. W ramach projektu dofinansowanego z projektu ?Działaj Lokalnie? grupa ok. 30 wolontariuszy systematycznie przez kilka miesięcy pomagała w pracach nad rozbudową toru pump track, stworzeniem profesjonalnego starteru, a także basenu z gąbkami, który umożliwia postępy w treningach, zapewniając bezpieczeństwo. Osoby zaangażowane w realizację projektu własnoręcznie przewoziły, usypywały i ubijały ziemię, a także oczyszczały teren i przystosowywały go do budowy. Po zakończeniu projektu Biotop dalej rozwija swoją działalność i ściąga zainteresowanych nie tylko z Myślenic i okolic.
2. Mierzeń wczoraj i dziś
Mierzeń to niewielka wioska leżąca w gminie Raciechowice. W 2013 roku tamtejsze Koło Gospodyń Wiejskich wpadło na pomysł, aby zebrać od mieszkańców stare zdjęcia oraz artefakty dawnego życia we wsi i zachować je dla przyszłych pokoleń. W wyniku projektu dofinansowanego z programu ?Działaj Lokalnie? powstał album dokumentujący historię Mierzenia oraz kącik muzealny w wiejskiej świetlicy, w którym zebrano pamiątki i dawne sprzęty użytkowe. W ramach projektu panie z KGW zorganizował również spotkania dla mieszkańców wsi: na rozpoczęcie i zakończenie projektu. Dzięki ich działaniom społeczność zintegrowała się a więzi międzypokoleniowe zostały wzmocnione.
3. Ciemnia
Projekt ?Ciemnia? był pomysłem uczniów i nauczycieli z I Liceum Ogólnokształcącego w Myślenicach. W ramach projektu dofinansowanego z ?Działaj Lokalnie? w 2013 roku w myślenickim liceum powstała w pełni wyposażona ciemnia fotograficzna oraz odbył się cykl warsztatów fotograficznych dla młodzieży. Hobbyści fotografii z I LO uczestniczyli w warsztatach z fotoreportażu oraz fotografii analogowej. Ponadto w ramach projektu młodzież odszukiwała stare zdjęcia obiektów architektonicznych w Myślenicach, poddawała je retuszowi oraz wykonywała nowe na wzór odnalezionych. Projekt zakończył się otwartą dla mieszkańców Myślenic wystawą prezentującą efekty warsztatów.
4. Międzypokoleniowa Fantastyka
Myślenicki Klub Fantastyki skupia grono czytelników literatury fantasy i miłośników gier planszowych. Członkowie klubu wpadli na pomysł, aby zaszczepić swoją pasją w lokalnym środowisku, równocześnie integrując mieszkańców Myślenic. Dzięki dofinansowaniu z ?Działaj Lokalnie? zorganizowali cykl otwartych spotkań, na których uczestnicy mieli okazję poznawać uroki gier planszowych, bitewnych oraz systemów RPG. Dodatkowo odbyły się otwarte, bezpłatne seanse filmów z różnych okresów i gatunków, wraz z panelami dyskusyjnymi, dającymi możliwość do dialogi międzypokoleniowego. Projekt kończyła duża, trzydniowa impreza Fantastyczne Ferie, w czasie której uczestnicy m.in. startowali w turniejach gier planszowych
5. Kliszczackie tradycje
Projekt został zrealizowany z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Skomielnej Czarnej i Bogadówki oraz lokalnego animatora kultury ludowej, regionalisty i rzeźbiarza, twórcy EKOMUZEUM, Andrzeja Słoniny. Dzięki dofinansowaniu z ?Działaj Lokalnie? w kliszczackim EKOMUZEUM, czyli zabytkowej stodole, w której odbywają się koncerty, biesiady, warsztaty i lekcje muzealne, zorganizowano Tukę, czyli Święto Ziemniaka, poprzedzone warsztatami dla dzieci. W ramach warsztatów uczniowie szkół podstawowych z regionu poznali historie obrzędu TUKI, stroje i przedmioty użytkowe ludzi pracujących na wsi oraz dawne zabawy. Instruktor poprowadził specjalne warsztaty śpiewu i tańca, podczas których dzieci nauczyły się regionalnych utworów i kroków tanecznych. TUKA to stary lokalny zwyczaj zabawy organizowanej podczas zbioru ziemniaków. Gospodarze, aby zachęcić ludzi do pracy przy zbiorach częstowali plackami, piekli ziemniaki i karpiele w ognisku, a po pracy zapraszali na zabawę do stodoły przy muzyce. Tak wyglądała również Tuka zorganizowana w Bogdanówce w ramach projektu.
6. Alfabet mody
Grupa pasjonatek z Myślenic i okolic postanowiła ubogacić regionalną ofertę o wydarzenia skierowane do osób zainteresowanych modą. Dzięki dofinansowaniu z programu ?Działaj Lokalnie? dziewczęta zorganizowały warsztaty z projektowania, wykroju oraz szycia odzieży. Podczas spotkań uczestniczki zapoznały się procesem projektowania wraz z doborem tkanin i dodatków odzieżowych, podstawami wykroju i dopasowania stroju. Warsztaty obejmowały również naukę obsługi maszyny krawieckiej i podstawowych technik szycia. Tematem przewodnim były kreacje inspirowane folklorem. Na koniec warsztatów uczestniczki mogły wziąć udział w profesjonalnej sesji fotograficznej, podczas której wystąpiły w własnoręcznie uszytych kreacjach. Drugą część projektu stanowiła wymiana odzieży w czasie której chętni uczestnicy mogli w bezgotówkowy sposób nabyć ciekawe rzeczy pozbywając się przy tym ubrań, których już nie noszą.
7. O rycerzu Pryszczycerzu i królewnie Pięknotce
Projekt dofinansowany z programu ?Działaj Lokalnie? w 2014 roku polegał na stworzeniu i realizacji widowiska teatralno-muzycznego, przygotowanego we współpracy z osobami niepełnosprawnymi z Warsztatów Terapii Zajęciowej. Spektakl miał na celu nie tylko integrację z osobami niepełnosprawnymi, ale również profilaktykę uzależnień, gdyż, obok problemu wykluczenia, był to główny temat widowiska. Scenografię oraz kostiumy przygotowali własnoręcznie uczestnicy terapii zajęciowej. Spektakl był przeznaczony dla dzieci, młodzieży ? wystawiano go w szkołach z terenu gminy Wiśniowa. Dodatkowo każde przedstawienie kończyła rozmowa z młodzieżą.
8. Mobilny regał z pomysłami ożywia place zabaw w Dobczycach
Pomysłodawcą projektu była związana z dobczycką biblioteką grupa nieformalna Kochamy Bibliotekę. Celem dofinansowanego z ?Działaj Lokalnie? w 2014 roku projektu było ożywienie placów zabaw w Dobczycach oraz zachęcenie najmłodszych do czytania książek i tworzenie mody na czytanie. Wolontariusz w stroju misia, ciągnący regał na kółkach wypełniony po brzegi książkami dla dzieci, zrobił w miasteczku ogromną furorę. Można go było spotkać na ulicach, placach zabaw i w przedszkolach. Jeden z zaniepokojonych mieszkańców zgłosił nawet jego pojawienie się na policji. Akcja zakończyła się na szczęście uśmiechem i Miś wędrował dalej. Dodatkowo miś-animator przeprowadzał z dziećmi i rodzicami różne zabawy oraz konkursy i zapraszał wszystkich o odwiedzania biblioteki.
9. Ratowanie pszczół szansą na lepszą przyszłość
O tym jak ważne dla człowieka i całego środowiska są pszczoły postanowili przypomnieć członkowie Koła Pszczelarzy z Wiśniowej. Celem tego dofinansowanego w 2014 roku z programu ?Działaj Lokalnie? projektu, było upowszechnienie i poszerzenie wiedzy na temat pszczół oraz poprawa zdrowotności tych pożytecznych owadów. Pszczelarze zorganizowali specjalne prelekcje dla osób zainteresowanych pszczelarstwem oraz dla uczniów lokalnych szkół. W czasie dożynek w Wiśniowej odbył się również pokaz pszczelarski w wykonaniu członków Koła. Można było dowiedzieć się czegoś o pracy pszczelarzy oraz spróbować pysznego miodu.
10. Zdrowo na ludowo
W 2015 roku w ramach projektu w Łękach powstało Koło Nowoczesnych Gospodyń. Jako charakterystyczną cechę oraz wizytówkę swojej działalności, która miała przyciągnąć również młode panie, była promocja zasad zdrowego żywienia. Dzięki dofinansowaniu z ?Działaj Lokalnie? gospodynie z Łęk uczestniczyły w warsztatach zdrowej i smacznej kuchni, na których dowiedziały się jak zrezygnować z kupowania szkodliwie przetworzonej żywności i zastąpić ją prostymi, ekologicznymi, wytworzonymi w domu produktami, w sposób niedrogi, dostępny dla każdej gospodyni. Uczestniczki nauczyły się gotować zdrowo i ekologicznie, czerpać wzory z lokalnej, tradycyjnej kuchni, jednak tak, aby zaspokoić zmieniające się smaki młodego pokolenia. W ramach projektu odbyły się również warsztaty dla dzieci, w czasie których młodsze pokolenie miało okazję przekonać się, że z warzyw i owoców można przygotować pyszne i wartościowe przekąski. Na zakończenie projektu gospodynie z Łęk wydały kulinarny kalendarz z tradycyjnymi regionalnymi przepisami, dostosowanymi do zasad zdrowego odżywiania.
11. Odważ się na zmianę! Warsztaty motywacyjne i rozwojowe dla kobiet
Klub Kobiet “Kobiety Rakiety” w 2015 roku postanowił zainspirować Panie z Dobczyc i okolic do zmiany w ich życiu, wzrostu aktywności oraz rozwoju osobistego. W tym celu, dzięki dofinansowaniu z ?Działaj Lokalnie?, zorganizowano warsztaty rozwojowe o różnej tematyce. Chętne do zmian kobiety miały okazję uczestniczyć m.in. w spotkaniach: ?Projekt Zmiana”, “Zostań Panią swojego czasu”, “Mówię tak, myślę nie – o asertywności” oraz “Siła pasji”. Dodatkowo odbyła się również seria czterech inspirujących spotkań z nieprzeciętnymi kobietami-mentorkami. Każda bohaterka spotkania opowiedziała o swojej drodze do sukcesu, jak rozumie ten sukces, o swoich pasjach w życiu, o wzlotach i upadkach. Na podsumowanie projektu odbył się integracyjny wieczór z Klubem Kobiet, zrzeszającym aktywne i przedsiębiorcze kobiety mieszkające w gminie Dobczyce.